Hyundai Motorsport a obtinut cel de-al 50-lea podium intr-o etapa din Campionatul Mondial de Raliuri FIA (WRC), dupa ce a terminat pe locul secund in Raliul Portugaliei
In final, Thierry Neuville a terminat la 15,9 secunde in spatele castigatorului, acesta fiind cel de-al cincilea sau podium din 2019
Dani Sordo si Sébastien Loeb au avut o etapa dificila dar au adunat puncte importante pentru Hyundai Motorsport, echipa pastrandu-si prima pozitie in clasamentul constructorilor cu un avans de 20 de puncte

Thierry Neuville si Nicolas Gilsoul, copilotul sau, au terminat pe locul secund in Raliul Portugaliei, etapa a saptea din Campionatul Mondial de Raliuri FIA, acesta fiind cel de-al 50-lea podium din WRC pentru Hyundai Motorsport.

Lupta pentru locurile de pe podium s-a dat pana in ultima zi, Neuville reusind sa-si asigure si patru puncte suplimentare pentru performanta sa din Power Stage. In urma rezultatelor din Portugalia, Neuville este pe pozitia a treia in clasamentul general al pilotilor, la 8 puncte in spatele lui Ott Tänak si la 10 in spatele liderului Sébastien Ogier

Pentru Thierry Neuville si Nicolas Gilsoul acesta este cel de-al cincilea podium din acest sezon, cu modelul Hyundai i20 Coupe WRC, dupa Monte-Carlo, Suedia, Corsica si Argentina. Cu 5 probe speciale castigate, belgianul si-a aratat inca o data potentialul si in etapa portugheza.

Dupa accidentul din Chile a fost foarte important pentru noi sa revenim in lupta…