După ce la final de 2017 a trecut de la clasa 9 către categoria superioară, clasa 7, Csongor Szabo a concurat pe un model R2 în 2018, când a câștigat categoria, dar și la începutul acestui sezon. Cu un ritm mai lent decât adversarii la Raliul Argeșului și cu un loc trei în categoria RC4, ca mai apoi la Arad să abandoneze tehnic, pilotul din Sfântu Gheorghe nu a fost prezent la Raliul Moldovei Bacău, cea de-a treia etapa de raliuri din acest an.

„Cu un număr mai mare de adversari valoroși la start decât în 2018, am considerat că Ford-ul Fiesta R2 cu care am luat startul în ultimul an și jumătate nu ne mai poate oferi viteza de care avem nevoie pentru a ne lupta de la egal la egal în clasa RC4 și în categoria mașinilor cu 2 Roți Motrice. Am simțit asta la Raliul Argeșului și Raliul Aradului, unde nu am putut ține pasul cu adversarii noștri, iar astfel a apărut dorința de a face pasul către o mașină mai performantă,” a spus Csongor Szabo, citat de autostiri.ro.

Cum prima generație de Ford Fiesta s-a comportat excelent de-a lungul celor 13 curse la care Csongor a luat startul, pilotul a decis să achiziționeze o generație mai nouă preparată de M-Sport, un model Fiesta cu motor mai performant, de 1 litru și turbină, care va oferi o putere mai mare decât mașina cu care echipajul a obținut rezultate foarte bune în ultimul an și jumătate. Mașina de concurs se încadrează în aceeași…