Patru victorii din opt curse disputate în sezonul 2019 al Deutsche Tourenwagen Masters (DTM). Duminică, Bruno Spengler (Canada) a trecut primul linia de sosire cu BMW Bank M4 DTM şi a triumfat pentru BMW Team RMG la capătul celor 70 de tururi. Astfel, cu cinci succese în palmares, canadianul este recordman solitar al victoriilor pe traseul urban din Nürnberg. Week-endul de cursă a mai adus o clasare pe podium pentru piloţii BMW, reuşita aparţinându-i lui Joel Eriksson (Suedia).

Prima cursă: În cea de-a şaptea cursă DTM a anului, Joel Eriksson a încheiat pe locul al treilea la Norisring (Germania). Prin aceasta, pilotul BMW Team RBM, aflat la comenzile CATL BMW M4 DTM, a obţinut cel de-al treilea podium al său în DTM. Bruno Spengler (Canada, BMW Bank M4 DTM), Philipp Eng (Austria, ZF BMW M4 DTM) şi Marco Wittmann (Germania, Schaeffler BMW M4 DTM) au ocupat poziţiile a cincea, a şaptea, respectiv a opt, marcând puncte la finalul unei manşe câştigată de René Rast (Germania, Audi). Sheldon van der Linde (Africa de Sud, Shell BMW M4 DTM) şi Timo Glock (Germania, JiVS BMW M4 DTM) nu au reuşit să termine cursa.

Declaraţii după cursa de sâmbătă:

Jens Marquardt (director BMW Group Motorsport): „A fost una dintre acele curse pe care doar Norisring le poate oferi. Din nou am avut scene interesante în chiar primul viraj – iar neutralizarea cu safety car a dat din nou toate calculele peste cap. René…